Poslední utkání s Přerovem byla plná emocí a ačkoliv už jsme se 3 roky nepotkali v ligovém utkání, dá se hovořit o velké rivalitě, která poslední roky gradovala zejména v internetovém prostoru. Kde a jak to začalo? A jak se pojí Přerov s fanouškovskou scénou v Porubě? To se dočtete v následujících řádcích.

Byl listopad roku 2014, kdy podporu a kotel na porubském stadioně ještě tvořil tehdejší fanclub. Na utkání s Přerovem se vydává skupinka 6 lidí, která se usídlila v sektoru D (za bránou). Tato skupinka mladíků na tomto utkání oslovuje tehdejší fanclub s nabídkou vytvoření společného sektoru, fanclub však toto odmítá (tehdy ještě neměli ponětí o co jde). V tentýž den ona skupinka zakládá „chuligánskou skupinu“ Bad boys Poruba(BBP). Utkání pozorují sami za bránou a pozorují hosty z Přerova, kterých ten den přijelo kolem 20 s velkou vlajkou Přerovská šlechta. O pauze přerovští odchází kouřit ven a toho využívá jeden fanatik z řad nově vzniklých BBP a rozhoduje se ukořistit zmíněnou vlajkou. Toto se nakonec povede, ale v rozpačitosti si plete dveře a je dohnán přerovskými, kteří si vlajku berou zpět. Poté vzniká i několik potyček hostů s porubskými normály a poprvé v historii zasahuje na stadioně v Porubě policie.

Tento zápas nejen, že byl historickým milníkem ve vztahu Poruby a Přerova, ale stál v podstatě za zrodem novodobého kotle a jak již bylo zmíněno, vznikla skupina BBP, jejíž někteří členové jsou doposud na hokeji aktivní.

Dalším setkáním bylo utkání v Porubě v únoru roku 2015. Na tomto utkání již byl kotel v sektoru D a již nebyl v režii fanclubu, ale nových lidí, kteří se v minulé éře vesměs neangažovali. Tomuto utkání předcházelo již velké hecování z obou stran a je jasné, že na stadioně, i mimo něj, bude pořádně veselo. Toto utkání a dění na něm bude nejlepší si připomenout reporty obou stran.

Pohled Poruby:

Zápas na který jsme se připravovali několik dnů předem je za námi a vysoce předčilo očekávání !
Už před zápasem si všímáme nových namontovaných kamer na chodbách, které bychom ani na dvou rukách nespočítali. Šlo vidět, že v přípravách byly také další „tábory“. Půl hodiny před zápasem se jeví zajímavý jev a to ten, že v sektoru za bránou už nyní je přes 30 fanoušků. Visí obě zástavy, stále docházejí další a další porubáci a počet se ustaluje na výtečných cca 60 ks.

Mezitím už dorazili i hosté a to v počtu cca 30-35 fanoušků se svou „znovuzrozenou“ vlajkou „přerovská šlechta“.

Utkání začíná a za našeho kotle se ozývá velmi dobrý support. Hosté nikterak nezaostávají, nicméně naše převaha, včetně té početní je znát. Po půlce třetiny prohráváme už 0:3 a to nám moc nepřidává, ale i tak se fanděním bavíme a okolo 13. minuty vytahuje první optickou prezentaci ve formě 50 červených a bílých vlaječek + pod tím nápis Ultras Poruba.

Poruba snižuje do konce třetiny na 2:3 kdy dochází ke zranění našeho hráče a dlouho se přerušuje a právě v tu chvíli si oba kotle vysvětlujou co si o sobě myslí. Na to je ukončena první třetina v 18.minutě z důvodu úpravy ledu od krve. Po začátku 2.třetiny opět dochází k našemu klasickému problému a to ten: kam mizí fanoušci ? Opět je tak o 15 lidí za bránou míň a chvilkama to jde bohužel znát. Mezitím se pár fanoušků na druhé straně zřejmě snaží všemožnými slovy vysvětlit přerovským co jsou zač, natož velice rychle vybíhá poměrně dost přerováků a provokatéři se dávají na útěk do chvíle než dobíháme na místo činu a začíná chvilková kočkovaná s hosty, kterou po chvilce ukončuje koalice pořadatelé+policie. V tu chvíli to už na tribunách 100% vře a napětí se přenáší i na ledovou plochu a hodně se přiostřuje. Vyrovnáváme a po 2.třetiny je skóre pro nás hned lepší a to 3:3. Ve třetí třetině vytahuje další připravené choreo a to tentokrát namířené proti soupeři z Přerova. Na modro-žluté plachtě spuštěné z vrchního patra vyzobrazené dvě postavy vykonávající „Přerovský rituál“ s nápisem MEOfans a pod tím nápis „Pride of Přerov“. Škoda že dnes si hosté nepřivážejí svou vlajku „MEO-Pride of Přerov“, choreo směrem k hostům by možná vypadalo ještě vtipněji.

Překvapivě toto už meofans nerozdýchávají a ve 2 odvážlivcích nabíhají zespodu na naše vlajky, díky však naši včasné pohotovosti vlajky ubráníme a hosté jsou naháněni do té doby, než jim přiběhne sektor na pomoc a opět vzniká potyčka mezi dveřma na schodiště, kde se objeví i nějaký ten letící hasičák. Policie s pořadateli ale brzy vše uklidní, objeví se těžkooděnci, obklíčí sektor hostů a pokračuje se dál. Po tomhle incidentu je našem kotli tak polovina fanoušků, opět nechápeme kde zase všichni zmizli (?!). Utkání otáčíme úžasně na 5:3, prožíváme to jak nejvíce to jde, vždyť jsme porazili prvního z tabulky a to navíc Přerov ! Do konce zápasu se víceméně nic důležitého nestane až na rozbité plexisklo u přerováků při hádkách s našim hráčem. Probíhá radostná děkovačka obohacená o samostatnou děkovačku střídaného brankáře Vrby a kotel se rozpouští…Z Přerova údajně zadrženo několik fanoušků.

Pohled MeoFans:

Poslední výjezd Přerova v základní části, dohrávka 39. kola, která se uskutečnila netradičně v pondělí, přinesla zajímavou podívanou jak na ledě, tak hlavně v hledišti.

Pár hodin před odjezdem se u nádraží v knajpě schází vskutku vybraná společnost, včetně krále Olafa, jenž se nástupu do vlaku ani nedožije. Ve vlaku se nás tak zjevuje 28, většinou samí mladí, krásní, inteligentní, ale i pár starších pardálů.

Přesun na svinovské mosty probíhá za účasti velkého množství četnictva, které dnes opravdu neponechává nic náhodě. I přes to nás však na nástupišti muslim s černou igelitkou trošku děsí. Vstup pro hostující fanoušky se tady zápas od zápasu mění a tak před vchodem vznikají menší zmatky. Z chodníku pod námi na nás jakýsi kyklop hází kameny, avšak po chvilce je tento taškář zahnán policií.

Na stadionu jsme oproti jiným zápasům navedení na tribunu A, protože prý přece nejsme žádný béčka. Věšíme vlajku a naše jednatřiceti členná ekipa zahajuje dnešní představení. Sektor domácích vypadá oproti naší minulé návštěvě úplně jinak. Slušně zaplněný kotel, pod kterým visí dvě zástavy se dočkal velké změny a opticky působí o dost lépe. Hned od začátku si obě dvě strany vysvětlují, co si o sobě myslí a tak je zřejmé, že po celý dnešní zápas bude atmosféra dosti vypjatá.

Zranění domácího hráče, po kterém je hra na dlouhou dobu přerušena, rozhodně situaci neuklidňuje, spíš naopak. Domácí na nás dlouhou dobu pořvávají, jak že moc by nás chtěli jebat. Přerovskými jsou zase nabádáni, aby už konečně přijeli k nim a ukázali svou sílu i jako hosté.

Ještě v první třetině je v domácím sektoru k vidění první optická prezentace, kdy jsou červené a bíle vlaječky doplněny o nápis Ultras Poruba.

Během druhé třetiny je nedaleko našeho sektoru spatřena skupina několika zajímavě vypadajících domácích, gestikulujíc a pořvávajíc směrem k nám. Zhruba polovina našeho sektoru jim okamžitě vybíhá naproti, zatímco druhá půlka hlídá naši flagu, kdyby něco. Domácí provokatéři se kromě jednoho dávají na úprk. My zatím vyčkáváme co se bude dále dít, když v tom se z tunelu vyřítí zhruba stejně početné posily. Vzniká tak potyčka, kterou se snaží řešit místní security a po pár chvílích jsou povoláni i těžkooděnci.

V poslední periodě vytahují domácí svou druhou dnešní a opravdu „originální“ prezentaci, po které proběhne náběh dvou hostů na domácí vlajky. Porubští si jich však všímají a vlajky si ubrání. Na to startuje domácí družina do protiútoku a ženou přerovské pryč do doby, než jim přibíhá na pomoc další podpora. Vzniká tak další mela, po které je s krvavým zraněním ošetřován jeden člen ochranky. Další rychlý zákrok orgánů nepřeje ničemu vážnějšímu. Poruba následně své zástavy schovává.

Někteří si vzali slova Kuby Ference o boření stadionu opravdu k srdci, a chvíli na to v kotli hostů praská plexisklo, což je poslední kapka pro policii, která celý náš sektor obkličuje a vyhání nás pár řad od mantinelu. A tak nezbývá nic jiného, než naši flagu sbalit také. Během tohoto zásahu si ještě stihneme s domácími zapět své názory na tuto neoblíbenou skupinu moulů, načež zápas pomalu končí.

Po utkání jsme drženi ve svém sektoru a pouštěni po jednom až po ofocení občanských průkazů, natočení na policejní kameru ze všech stran a krátkého popisu jednotlivých osob. Po téhle šaškárně je pět z nás zatčeno a odvezeno na služebnu. Zbylá skupina chvíli vyčkává před stadionem a snaží se s policií vyjednat rychlé propuštění zadržených. Bezúspěšně.

Vzhledem k tomu, že poslední dnešní vlak na Brno odjel, nám začíná „dlouhá noc“ v Ostravě. V nádražce nás servírka vyhání s tím, že už zavírá. Naproti v nonstopu nám není ani přes naléhání policie otevřeno, a tak nezbývá nic jinýho, než se sebrat a jet do města. Na svinovských mostech probíhá další pokus ostravských o naše napadení, který opět rychle ukončují těžkooděnci. Sedáme do jakési Chacharkovy hospůdky, kde od půlnoci oslavujeme narozeniny jednoho z nás.

Před odjezdem vlaku o půl třetí, nám policie přiveze jednoho ze sebraných a tak se alespoň dovídáme co se vlastně děje. Zbytek zadržených je postupně propouštěn až na druhý den po třetí odpolední a poslední se dokonce do Přerova dostává až kolem desáté večerní.

O utkání informovali ve svém reportu i fans z Havířova ZDE.