Čekání na sezónu skončilo a my jsme mohli konečně na ligu! Než si ale shrneme, jak to vypadalo v úvodním zápase, podíváme se ještě krátce do přípravy a to na derby s Vítkovicemi. Po dvou letech, kdy se toto klání hrálo v Porubě, tak letos jsme vyjeli do Vítkovic, do zdejší menší haly. Tento “výjezd” jsme si spestřili už před jeho začátkem, kdy jsme zvolili cestu vlakem ze Svinova a z Vítkovického nádraží pěšky k hale. Překvapením nebylo velké množství policie, ale těm jsme se trhli do boční uličky, kde jsme spustili pyrotechnickou vložku. Poté už míříme na stadion, kde nás čekají důkladné kontroly přes které neprochází buben, vlajky a třeba ani kočárek. Po telefonátu s naším GM, panem Hinnerem, je nám sděleno, že s tím nejde nic dělat, že pravidla si určují domácí…

V sektoru pro hosty se nás schází přes 50, většinu tvoří aktivně fandící, ti ostatní se jak už je pravidlem uchylují k sezení v neutrálním sektoru. Píšu záměrně neutrální a nikoliv domácí, jelikož Vítkovice v tento den svůj fandící sektor nemají. Občas někdo zakřičí, většinou nadávky na Porubu, ale nic velkého. Ostuda pro extraligové mužstvo a jejich fans na všech frontách! Podle psaní na internetu by člověk řekl, že se budou chtít ukázat, budou chtít dokázat, že v Ostravě jsou ti nejlepší, ale kde nic, tu nic. Na tribuně předvádíme snad nejlepší výkon za poslední roky! Po celých 60 minut fandíme naprosto fanaticky a každý nezaujatý by řekl, že to my jsme domácí tým a fanoušci klubu, který je v Ostravě číslo jedna! Děkovačka výborná i za negativního výsledku na ledě, “ výjezd parádní!

Chtěl bych se zastavit u jedné věci, kterou bych rád vysvětlil. Nedávno se mě na schůzce ptal náš generální, pan Hinner, kde pramení nevraživost s Vítkovicemi. Je těžké vysvětlovat někomu z nefanouškovského prostředí různé vztahy a kořeny těchto nesympatií, ale myslím si, že to bylo panem H. pochopeno. Sepíši to zjednodušeně i zde, ale z mého osobního pohledu, který se nemusí shodovat s postoji všech. Vítkovice jako sportovní organizace mi nevadí, dělají práci dobře, mají skvělou koncepci a hlavně fungující. Dovedu si představit, že do tří let budou aspiranty na titul v extralize. Vadí mi však myšlení jejich fans. Můžu si říct, že to je jejich věc atd., ale pokud někdo neustále hází ramena, povyšuje se, provokuje, musí čekat, že přijde reakce. Ovšem pokud ta reakce přijde, tak buď brečí policii na ramenou nebo v tom lepším případě ty akce pokračují. Na Vítkovice nechodím a chodit nikdy nebudu, díky zdejším fans je z toho spíš kulturní představení, a to podporovat nemohu. Co mi ale vadí víc jsou jejich symboly na našich zápasech. Který mamlas by si vzal například na hokej na Slavii dres Sparty? Naprosto nemyslitelné! Nedávno mi jedna známá tvář z Poruby říká, že se taky občas jde podívat na Vítkovice, čistě na hokej. Zeptal jsem se ho, zda by si vzal ale k nám jejich dres. Odpověď byla jasná, že ne. Nevadí mi ani tak, že někdo chodí tam i tam, čert to vem, ale proboha na Porubu choďte v symbolech Poruby! To samé říkám třeba i o fotbalovém Baníku. Ač k tomuto klubu mám velký vztah po dlouhá léta, kdy na Bazaly jsem chodil už jako malý capart, tak se mi nelíbí jeho symboly na našich zápasech. Na Porubu prostě v našich symbolech nebo úplně bez jakýchkoliv!

Po utkání ve Vítkovicích by si člověk řekl, že sezóna může začít, že jsme na skvělé vlně a potvrdíme to i v lize, kterou jsme si tak přáli. Zdání však může klamat a tak do Kadaně na první kolo po postupu nevyjíždí nikdo z kotle… Nezajímavý soupeř, dálka, špatné spoje, dá se to pochopit, ale i tak to byl první zápas, první výjezd a hned bez naší účasti.

Další kolo nás čekala velká výzva, kdy do našeho azylu ve Vítkovicích přijelo Kladno. Po Ostravě visí mnoho pozvánek, že přijede Jágr,v rádiu taky běžely pozvánky. Čekala se vyprodaná hala a také se čekalo, že i nás v kotli bude o něco více, než minulou sezónu…

Sraz si dáváme v Porubě, vyzvedneme odložené lístky a míříme do Vítkovic! Všem bylo jasné, že hvězdný Jágr nepřijede, ovšem někdo stále doufal a tak i proto se před Ostravar arénou už hodinu před zápasem pohybuje mnoho lidí. Ruch zde byl jakoby se hrála extraliga, pro nás naprosto nezvyklé, jsme přeci jen zvyklí na známé tváře z porubského stadionu. Šlo vidět, že ten den se nešlo na Porubu, ale na Jágra… Lidé měli na sobě všelijaké dresy, samozřejmě i Vítkovic.

Nakonec návštěva činila 3500 lidí. Hezký to počet, ale směrodatný počet bude na jiných zápasech. 

Na stadioně si po předchozí domluvě bereme za svůj sektor R, v rohu. Byl nám nabídnut i sektor C2, ale ten je kotlem Vítkovic. I přezevšechnu zášť toto razantně odmítám, protože by se mi taky nelíbilo, kdyby nějací azylanti měli svůj kotel tam, kde jej využíváme my. Schází se nás něco přes 20, což je obrovské zklamání. Navíc boj s akustikou je celkem marný a tak někteří kotel opouští a dokonce slýchám i hlášky o jakémsi bojkotu zápasů ve Vítkovicích. Pro mě nepředstavitelná věc. Pokud je akustika, tak se spíš hecuji, abych s ní bojoval a vydal ze sebe absolutní maximum a zejména tím podpořil svůj milovaný klub! Po druhé třetině zase někdo odchází, což ale nabudilo torzo, které zůstalo, aby jeli na maximum. Můžu s klidným svědomím říci, že v třetí třetině bylo naše fandění nejlepší, kdy se občas přidal i zbytek haly. Utkání končí po nájezdech vítězstvím našich kluků ve velké euforii. Odcházíme však s hodně smíšenými pocity… První “domácí” zápas se nám prostě nevyvedl… Hostů z Kladna přijelo asi 10, občas vidím, že se snaží fandit, ale k nám nic slyšet nejde. I oni naráží na problém akustiky v hale.

Hned o dva dny později nás čeká hodně očekávané derby v Havířově. Tento výjezd je titulován výjezdem měsíce září, kdy čekáme, že si každý čas udělá, ačkoliv se jednalo o středeční termín. Vlakem nakonec cestuje 15 osob, autem 6, na vlakáči v Havířově čekají dva… Další utkání, další zklamání. Pokud jde info o výjezdu měsíc dopředu ven, čekám minimálně jednou tolik aktivních. Na stadioně vyvěšujeme dvě klasické vlajky a čekáme na chodce jdoucí z nádraží pěšky, přichází až za hry a člověk organizující sraz a spoj dostává pořádně vyčiněno. Na nedůstojný počet na takové utkání ale předvádíme nadstandartní support, kdy jsou si všichni vědomi, že dnes se tam musí nechat vše! Hraje se i výborný hokej a tak nám to vlévá krev do žil. V druhé třetině se nad našim sektorem objeví přátelé z Havířova, kteři nedávno odešli z jejich kotle a měli proto své důvody, které zde nebudu psát, abych je třeba neformuloval jinak, než by chtěli. Ostatně kdo chce, lehce se k těm důvodům dostane. Nutno podotknout, že jen sedí a nefandí s náma, jen s vyjímkou pokřiků oslavující naše přátelství.

Domácí sektor je zaplněn zejména mladšími fanoušky, kteří vzali povzbuzování do svých rukou. Fandí pravidelně, občas je jde dost slyšet, ale ten pravý rachot nastává až když se zapojuje jejich pravá strana a ve třetí třetině i celý zbytek stadionu. V tuto chvíli je atmosféra opravdu skvělá. Co bychom za to dali my, kdyby naše hala takto burácela! Každopádně je dobře, že zde je mladší generace, kterou fandění baví a myslím si, že jsou dobrým příslibem do budoucnosti.

Utkání končí našim vítězstvím, které znamená 1.místo v tabulce. Samozřejmě je hodně předčasné hodnotit výsledky, ale v koutku duše tam je jakási euforie a něco nečekaného. Po zápase si ještě zakřičíme s domácími a bez hlasivek odcházíme. Tento den tam opravdu všichni do jednoho nechali hlasivky a ač před utkáním ty pocity a nálada byly negativní, po utkání odcházíme s dobrým pocitem, že i v menším počtu dokážeme udělat dobrý kravál.

Většina míří na vlak, jiní autem, někdo po své své ose a další s domácími do zdejšího známeho podniku, kde se výborně bavíme!

Začátek sezóny začal ve vysokém tempu a tak hned v sobotu nás čekalo druhé “domácí” utkání, tentokrát s Ústím nad Labem. Sobotní termín dával naději, že třeba přijde dost lidí na hokej, navíc když mají hokejisté formu a vedou tabulku. Omyl… Prázdná hala, komorní atmosféra, noční můra každého fanouška! I ta oficiální návštěva 680 diváků se hodně lidem zdá nadstavená. Vedení by mohlo zvážit, zda nevyměnit velký azyl za menší ve vedlejší multifunkční hale, kde se vejde 700 lidí. Akustika je zde výborná a hokej by měl aspoň nějakou atmosféru. Dokonce si myslím, že by to bylo pro klub i ekonomičtější. Z utkání jsem byl od začátku otrávený a to ještě nezačal hokej, kdy jsme chtěli vyvěsit sektorovou vlajku, ale to se nelíbilo ochrance a tak ji sundávají kvůli reklamě sponzora, kterou překrývala (sponzora Vítkovic). Věšíme tak jen malou vlajku HF a zkoušíme se nějak zformovat. Počet lidí byl opět tragický a tak se stavíme vedle známých tváří, o kterých víme, že se k nám ve fandění připojí. Křičíme co nám hlasivky stačí, ovšem snaha jde vniveč, tahle hala není na to stavěná, pokud vás není v sektoru třeba 500. Své o tom ví i vítkovičtí, kterých chodí podstatně víc než nás a taky to není žádný extra kravál. Vždy jsem si myslel, že v jejich počtu to je jen jejich barbarství a že maří potenciál jejich počtu, ale nyní vidím, že problém bude asi jinde. Tímto bychom chtěli vyzvat vedení, aby zvážilo učinkování v Ostravar aréně a přesunulo naše utkání do vedlejší multifunkční haly do doby než se budeme moci vrátit domů do Poruby!

Utkání končí další výhrou a Poruba stále vede tabulku! Děkovačku si tentokrát nějak neužíváme, v Ostravar aréně nás to prostě nebaví, ač jsme si vědomi, že na tohle vše doplácí hlavně hráči, kterým se zatím vede skvěle!

Naše fanouškovské učinkování v 1.lize je zatím lehkým zklamáním, ale snad se do toho ještě dostaneme. A pokud ne, věrní tu vždy budou! Pro tu hrstku je Poruba jejich rodinou a tak to zůstane! Na závěr bych chtěl apelovat na všechny, aby šli na hokej, šli podpořit náš klub, který ukazuje, že chce hrát na špici a co víc, hraje hezký a koukatelný hokej!

Společně za Porubu!

-Autonomo-